Stephanie Tubbs Jones

Lived:September 10, 1949—August 20, 2008 (aged 58)
Career:U.S. House of Representatives, 1998-2008
State:OH
Party:Democratic
Education:Case Western Reserve University

Stephanie Tubbs Jones represented Ohio's 11th District in the United States House of Representatives from January 1999 until her sudden death in August 2008. She was the first African American elected to Congress from Ohio.

Jones was born September 10, 1949, in Cleveland, Ohio. She completed a Bachelor of Arts in sociology with a minor in psychology in 1971 and her Juris Doctorate from Case Western University Law School in 1974. She worked as an assistant Cuyahoga County prosecutor and was later elected as a judge on the Cleveland municipal court. In 1992, she was appointed the Cuyahoga County prosecutor, making her the state's first African-American prosecutor.

In 1999, Jones assumed Congressional office. While in Congress, she served on the Banking and Financial Services Committee (later renamed to Financial Services Committee), Small Business Committee, Standards of Official Conduct Committee, and the Ways and Means Committee. She authored and passed the Child Abuse Prevention and Enforcement Act of 1999. On August 20, 2008, Jones died suddenly of a brain aneurism.

For information on Jones' policy subject areas, committee appointments and sponsored/co-sponsored legislation during her time in the U.S. House of Representatives, please visit her profile on https://www.congress.gov.

Speeches